ذبح حیوانات‌

ذبح حیوانات‌

ذبح حيوانات‌

سوال 3 :

- بعد از ذبح حيوان، اگر معلوم شود که "اوداج اربعه" بريده نشده و حيوان هم حيات داشته باشد اگر فورا از محل ذبح ببرند آيا پاک و حلال مى‌شود يا نه؟

جواب:

- حلال مى‌شود.

سوال 4 :

- سر حيوانى را بريده‌اند و حيوان هم مرده است، سپس معلوم مى‌شود که مقدارى از اوداج اربعه، مثلا ربع يا ثلث يا نصف يا کمتر يا بيشتر در بدن باقى مانده است آيا پاک است و خوردن آن جايز است يا نه؟

جواب:

- جايز نيست و حکم ميته دارد.

سوال 5 :

- مرغى را ذبح نموده‌اند، به علّت تيزى کارد سرش جدا مى‌شود، در حالى که مرغ زنده است و رگ همه به طرف بدن مرغ رفته باشد، آيا تا مرغ زنده است مى‌توان مقدار رگ را به طرف سر مرغ بريد يا خير؟

جواب:

- اگر تا زنده است اوداج اربعه بريده شود، حلال مى‌شود ولى سر که قبل از ذبح شرعى جدا شده حرام است.

سوال 6 :

- برادران اهل تسنّن در هنگام سربريدن، پيشانى گوسفند را رو به قبله قرار مى‌دهند و محلّ کارد و دست و پا را رو به قبله قرار نمى‌دهند، خوردنش براى ما اشکال دارد يا نه؟ خودشان سر مى‌برند و همه علمايشان حلال مى‌دانند نمى‌دانم فتوايشان همين است يا طور ديگرى است؟

جواب:

- فرض مذکور، حکم جهل به حکم را دارد، که ذبيحه حلال است.

ستفتاءات ج‌2 502 س 21 ..... ص : 502

استفتاءات، ج‌2، ص: 496

سوال 7 :

- آيا مى‌توان گاو را قبل از ذبح کردن به وسيله چوب يا سنگ يا چکش با زدن به سرش بى‌حس کرد و سپس آن را ذبح کرد؟

جواب:

- حيوان اگر در موقع ذبح کردن جان داشته باشد، گرچه با ذبح کردن حلال مى‌شود، ولى زدن حيوان براى بى‌حسّ کردن آن، جايز نيست.

سوال 8 :

- با توجّه به اينکه کلّيّه مرغ استان تهران که داراى بيش از هشت ميليون جمعيت مى‌باشد، در بيست و دو کشتارگاه مرغ ذبح مى‌شود، و لذا کارگران کشتارگاه ناچارند که سرعت عمل داشته باشند تا جائى که يک کشتار کننده، در دو سه ساعت، چندين هزار مرغ ذبح ميکند و چون جارى کردن اسم مبارک خدا در ذبح هر مرغ مشکل است تا به حال در موقع شروع کشتار يک بار بسم اللّه مى‌گفتند. لذا اين مرکز (مرکز تأمين و توزيع گوشت مرغ) به کشتارگاهها ابلاغ نموده که براى هر مرغ يک بار بگويند و کشتارکنان هم مشکلاتى را که بطور اختصار عرض شد مطرح نموده‌اند. لذا استدعا مى‌شود راهنمائى لازم را مرحمت فرمائيد.

جواب:

- تنها کلمه "بسم اللّه" کافى است و براى هر مرغ جداگانه بايد "بسم اللّه" بگويد. مگر آنکه چند مرغ را يکجا بخواباند براى ذبح کردن، که يک بسم اللّه براى آن چند مرغ کافى است به شرط صدق واقع شدن نام خدا بر آن.

استفتاءات، ج‌2، ص: 497

سوال 9 :

- آيا يک بسم اللّه در موقع ذبح چندين مرغ در يک زمان کفايت مى‌کند يا خير؟

جواب:

- مانع ندارد مگر آنکه طورى باشد که صدق وقوع تسميه بر ذبيحه نکند، و در هر صورت احتياط مطلوب است.

سوال 10 :

- ذبح حيوانات با چاقو يا کارد استيل و همچنين با کاردهاى فولادى صحيح است يا خير؟ چون اکثر کاردهايى که با آنها ذبح مى‌کنند (چنانچه گفته شده) استيل يا فولاد است.

جواب:

- ذبح بايد با آهن باشد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

خمس مغازه ‌ها

No image

شک در وضو

No image

موانع رسیدن آب به پوست

Powered by TayaCMS