خمس هزینه زندگی

خمس هزینه زندگی

اینجانب مبلغی جهت ساخت حسینیه سیدالشهداء در نظر گرفته ام و قصد دارم در حساب بانکی مجزا نگهداری کنم تا اینکه ساخت و ساز حسینیه شروع شود و هیچ گونه دخل و تصرفی در این حساب و مبالغ آن نداشته باشم. آیا به این پول خمس تعلق میگیرد یا خیر؟

در صورتی که سال بر آن مبلغ نگذشته باشد و از ملک شما به عنوان هزینه سال خارج شده باشد ، متعلق خمس نخواهد بود.

۱۳۸۷/۶/۲۳

در شرکت ما تعاونی تأسیس شده و اطلاعیه دادند که هر کس مبلغ بیست هزار تومان به حساب شرکت واریز کند، به مدت شش ماه یخچال به صورت نیمه آزاد می دهیم و من چون احتیاج داشتم و در تاریخ... مبلغ ذکر شده را واریز کردم؛ پس از مدت ده ماه به ما تحویل ندادند و من يخچال تهیه کردم و بلافاصله به شرکت گفتم که من يخچال نمیخواهم، پول مرا بدهید. گفتند پول شما را به حساب شرکت واریز کردیم؛ هر موقع يخچال آوردیم به شما میدهیم؛ می توانید برای خودتان بفروشید یا ما برای شما می فروشیم؛ پولش را به شما میدهیم. بعد از گذشت یک سال يخچال آوردند و فروختند، پولم را به من دادند و من آن پول را یک تخته فرش خریدم برای منزل خودم که به آن احتیاج داشتم؛ آیا این فرش خمس دارد یا خیر؟

در فرض سؤال، در صورتی که مبلغ مزبور را جهت خرید یخچال مورد نیاز به حساب واریز کردید و بعد هم امکان دریافت آن را هر موقع که می خواستید نداشته اید و پس از آوردن يخچال و فروش آن، قبل از رسیدن سال خمسی تان وجه آن را جهت خرید فرش مورد نیاز مصرف کرده باشید، خمس ندارد.

این موضوعات را نیز بررسی کنید:

پر بازدیدترین ها

No image

موانع رسیدن آب به پوست

No image

نماز جماعت

No image

هبه، هدیه و جایزه

No image

قربانى

Powered by TayaCMS